W 2016 r. liczba odnotowanych na polskich drogach kolizji drogowych wyniosła 406 622 – tak wynika z danych Policji. Jest to aż o 16,8% więcej niż w roku poprzednim (źródło: Komenda Główna Policji, Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku, Warszawa 2017). W 2016 r. doszło ponadto do 13 tys. kradzieży samochodów. Mimo to na wykupienie AC decyduje się mniej niż 30% prowadzących pojazdy. Zazwyczaj argumentem na „nie” jest wysokość składki. Okazuje się ona jednak znikoma, jeśli porównamy ją z kosztami naprawy samochodu. W przypadku niektórych grup zawodowych, takich jak taksówkarze, wykupienie AC jest wręcz niezwykle istotne.
AC dla taksówki – jak znaleźć ofertę?
Podstawowe umowy o polisę AC, które oferują ubezpieczyciele, zawierają zazwyczaj wzmiankę o tym, że oferta nie obejmuje ochrony aut przeznaczonych do działalności zarobkowej. Dlatego już podczas rozmowy wstępnej należy zaznaczyć, że samochód jest taksówką. Wówczas sporządzona może być inna umowa, która uwzględnia przeznaczenie auta. Ale uwaga – w tym przypadku wysokość składki wzrośnie, gdyż przewóz osób oznacza większe ryzyko wystąpienia szkód. Składka może być nawet dwukrotnie wyższa niż AC dla samochodu użytkowanego tylko do celów prywatnych.
Przeznaczenie auta to nie jedyny czynnik, który podniesie wysokość składki. Liczy się także miejsce działalności – więcej zapłaci także taksówkarz z dużego miasta niż ten, który jeździ po mniejszej miejscowości. Znaczenie przy wyliczaniu wysokości składki mają także wiek i marka pojazdu, a także wiek kierowcy oraz jego doświadczenie na drodze. To ostatnie może obniżyć nieco wysokość składki, podobnie jak udokumentowanie bezszkodowej jazdy.
My też mamy prawo wymagać. Przeanalizujmy uważnie ceny oraz zakres oferowanego ubezpieczenia. Sprawdźmy nie tylko wiodących, dużych ubezpieczycieli, ale również firmy specjalizujące się w nietypowych polisach. Sporo takich przedsiębiorstw działa np. w Wielkiej Brytanii, choćby Insurance Factory ze swoją Taxi Insurance dostępną pod adresem https://www.insurancefactory.co.uk/taxi-insurance. W Polsce rynek ten nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięty, ale już pojawiają się warte uwagi oferty.
Wariant polisy
Przy wyborze wariantu ubezpieczenia AC istnieją dwie opcje: serwisowa oraz kosztorysowa. W przypadku wariantu serwisowego samochód kierowany jest do warsztatu wskazanego przez ubezpieczyciela. Z nim też serwis rozlicza się z naprawy. Wariant kosztorysowy natomiast polega na tym, że kierowca otrzymuje od ubezpieczyciela kwotę wskazaną w kosztorysie szkody, po czym sam, na własną rękę kieruje pojazd do naprawy. Jeśli okaże się, że kosztorys był zaniżony, to kierowca będzie musiał dopłacić do serwisu. Korzystniejszym i wygodniejszym jest więc wariant serwisowy.
Autocasco uchroni kierowcę przed skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia czy też utraty samochodu. W przypadku szczególnie narażonej na takie zdarzenia taksówki AC jest polisą bardzo istotną.
Artykuł sponsorowany