Aktualnie w drogeriach, salonach kosmetycznych oraz w gabinetach medycyny estetycznej możemy znaleźć szeroką gamę różnego rodzaju produktów oraz zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. To związek zaliczany do grupy wielocukrów i występuje on u wszystkich organizmów żywych – od bakterii aż do ssaków i u każdego organizmu ma taką samą budowę.
Kwas hialuronowy – tajemnica młodej skóry
Kwas hialuronowy w organizmie człowieka jest głównie odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze właściwej. Jest elementem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej i stanowi element jej wewnętrznego „rusztowania”. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet do 250 cząsteczek wody, zapewniając skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz jędrność i brak zmarszczek.
Niestety, wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje. Jego rozpad przyspiesza też opalanie, stosowanie używek. W rezultacie dochodzi do ścieńczenia skóry, pogorszenia jej poziomu nawilżenia oraz powstania zmarszczek i utraty jędrności. Możemy jednak temu zapobiegać przez dostarczenie do skóry odpowiedniej dawki kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy – kremy, zastrzyki czy tabletki?
Do dyspozycji mamy obecnie wiele różnych preparatów i zabiegów bazujących na kwasie hialuronowym. Jakie metody uzupełnienia jego poziomu w skórze są najskuteczniejsze?
Kosmetyki z kwasem hialuronowym
Zacznijmy od kosmetyków, które są dostępne w wielu wariantach – jako kremy, serum, toniki czy maseczki. Kwas hialuronowy możemy też zakupić w formie żelu i dodawać go samodzielnie do kosmetyków.
Taka forma związku jest dobra wtedy, gdy zależy nam na poprawie poziomu nawilżenia skóry – niestety, kwas hialuronowy nie przedostaje się do jej głębszych warstw, dlatego nie zapobiega znacząco procesom starzenia. Oczywiście, może jednak spowolnić powstawanie zmarszczek jako element codziennej pielęgnacji.
Tabletki z kwasem hialuronowym
Druga opcja to tabletki z kwasem hialuronowym, które możemy kupić w aptekach. Często zawierają one dodatkowe witaminy, minerały i wyciągi z roślin dla poprawy stanu skóry.
Stosowanie kwasu hialuronowego od środka pozwala na poprawę stanu skóry po kilku miesiącach regularnego stosowania – musimy jednak pamiętać o tym, że, tylko część związku przedostaje się do skóry, dlatego także nie uda nam się całkowicie zapobiec skutkom upływu czasu.
Zastrzyki z kwasem hialuronowym
Trzecia metoda to zabiegi medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego. Skorzystamy z nich między innymi w Centrum Medycznym Plus Med z Kielc: https://plusmed.info.pl/kwas-hialuronowy/.
Zabiegi te uznawane są obecnie za najskuteczniejszy sposób zapobiegania zmarszczkom i ich redukcji. Kwas hialuronowy używany jest głównie w zabiegach mezoterapii, usuwania zmarszczek, ale też wolumetrii twarzy czy korekty kształtu ust i nosa. Związek dostarczany jest wtedy bezpośrednio tam, gdzie jest potrzebny, czyli do głębszych warstw skóry.
Efekt widoczny jest niemalże od razu – zmarszczki są wypełnione, skóra jest gładsza, bardziej nawilżona. Musimy jednak pamiętać o tym, że rezultat utrzymuje się najczęściej do 6-12 miesięcy. Po tym czasie możemy powtórzyć zabieg. Warto przy tym zaznaczyć, że zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego uznawane są za bezpieczne – to związek biozgodny, który jest dobrze tolerowany i rzadko powoduje skutki uboczne.
Artykuł sponsorowany