Rodzaje zbiorników przeciwpożarowych
Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów zbiorników wykonanych z różnych tworzyw, różnej wielkości czy też mogą mieć różne kształty. Wybierając zbiornik ppoż z tworzywa to jedno z popularniejszych rozwiązań. Na rynku można znaleźć także zbiorniki:
- z blach emaliowanych
- żelbetonowe
- betonowe
- naziemne
- stalowe
- podziemne
Każdy z rodzajów zbiorników przeciwpożarowych muszą posiadać dach, aby nie rozmnażały się w nich glony. W niektórych miejscach stosuje się zbiorniki naturalne czy też prostopadłościenne.
Wyposażenie zbiorników przeciwpożarowych
Zbiornik przeciwpożarowy wymagania musi mieć niektóre dodatkowe elementy, które sprawią, że woda będzie zdatna do użytku, a korzystanie ze zbiornika będzie o wiele prostsze. Elementy, które musi mieć zbiornik przeciwpożarowy producent to:
- dodatkowe uszczelnienie ze specjalnej membrany EPDM, pod którą znajduje się dodatkowy filc przemysłowy. Membrana ma żywotność około 30 lat.
- zbiornik wody do celów ppoż powinien mieć także zabezpieczenie antykorozyjne, które zabezpieczy zbiornik przed działaniem czynników atmosferycznych.
- izolacja termiczna składająca się z płyt polisterenowych, płyt warstwowych czy też dodatkowych grzałek, które mają za zadanie podgrzewać wodę przy niskich temperaturach.
- do każdego zbiornika powinien być doprowadzony specjalny system rurociągów, którym doprowadzi się wodę do zbiornika
- przyłącza do skorzystania z wody
- drabina
- pompa i przewód ssawny
- odpowietrznik
- czujnik do mierzenia temperatury
Gdzie i kiedy trzeba stosować zbiorniki przeciwpożarowe?
Przeciwpożarowy zbiornik wodny musi być zamontowany w różnych miejscach. Wymagany jest on w:
- jednostkach osadniczych mających ponad 100 metrów kwadratowych
- budynkach użyteczności publicznej, firmach, magazynach znajdujących się poza granicami jednostek osadniczych, a które jednocześnie mają powierzchnie przekraczającą 500 metrów kwadratowych. Wyjątkiem są stacje paliw płynnych i gazów o łącznej pojemności do 200m^3.
Konserwacja zbiorników przeciwpożarowych musi obejmować:
- wymiany grzałek
- wymiany sond poziomu wody
- uszczelnianie zbiorników
- modernizację zbiorników
- czyszczenie i konserwację zbiorników
- wymianę koszy ssawnych
Jeśli zadba się o zbiorniki przeciwpożarowe to nie tylko mogą one służyć przez wiele lat, ale także zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Z całą pewnością warto zainteresować się odpowiednimi przepisami i zadbać, aby zbiorniki na wodę przeciwpożarową były utrzymane w nienagannym stanie techniczny,