Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 21:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:

Psychoterapia dla par – jak może pomóc związkom?

Istnieje wiele powodów zgłoszenia się na psychoterapię dla par. Najczęstsza przyczyna to znaczące pogorszenie relacji z partnerem. Pary, które chcą naprawić stan związku, decydują się skorzystać z pomocy specjalisty. Psychoterapia często skutecznie poprawia sposób komunikacji między partnerami i ułatwia zrozumienie swoich potrzeb. Czy zawsze jest one skuteczna?
  • 02.03.2022 15:00
Psychoterapia dla par – jak może pomóc związkom?

 

Kiedy warto udać się na psychoterapię dla par?

Wspólna decyzja o chęci poprawy funkcjonowania związku to pierwszy krok do podjęcia decyzji o uczestnictwie w psychoterapii dla par. Pary decydują się na terapię z wielu różnych przyczyn. Do najczęstszych należą: przeciągające się konflikty i nieumiejętność porozumienia się partnerów, dominacja jednej z osób w związku i umniejszanie potrzeb i roli drugiej osoby, a także brak zaufania, zazdrość lub zdrada, częste myśli o rozstaniu lub o rozwodzie. 

Psychoterapia Warszawa przeznaczona jest dla małżeństw, a także dla osób w nieformalnych związkach i w związkach jednopłciowych. Zdarza się, że para decyduje się na terapię z powodu problemów, które dotyczą tylko jednego z jej członków, np. gdy mamy do czynienia z uzależnieniem, które destrukcyjnie wpływa na związek lub z depresją jednej osoby. W tym przypadku dalszym krokiem może być praca terapeuty tylko z tą osobą.

Z porad terapeuty warto skorzystać także wtedy, gdy spodziewamy się w naszym życiu zmian, które budzą lęki – np. obawy o funkcjonowanie związku. Może to być np. pojawienie się na świecie pierwszego lub kolejnego dziecka, konieczność podjęcia jakiejś ważnej decyzji, czy też przeprowadzka. W terapii mogą uczestniczyć także pary, które nie zmagają się z problemami, lecz pragną poprawić komunikację w związku i polepszyć relację.

Jak długo trwa terapia małżeńska?

To kwestia indywidualnych potrzeb pary oraz ogólnego stanu związku. Wiele zależy też od tego, ile wysiłku para jest w stanie włożyć w poprawę wzajemnych relacji. Zdarza się, że już po kilku sesjach psychoterapii para zaczyna lepiej się porozumiewać, uzyskuje potrzebne wsparcie i potrafi samodzielnie funkcjonować. Z kolei najciężej skonfliktowane lub dotknięte poważnymi problemami związki wymagają czasem pracy i wsparcia terapeuty nawet przez kilka lat. 

Wiele zależy też od skali problemu. Przykładowo, naprawa relacji po zdradzie lub po naruszeniu zaufania jest znacznie trudniejsza niż praca nad problemami takimi, jak pracoholizm, czy też niepoświęcanie drugiej osobie wystarczającej uwagi.

Sesje z psychoterapeutą nie będą skuteczne, jeśli para nie wkłada wysiłku w ratowanie związku, gdy partnerzy się poddają i nie wykonują w domu zalecanych przez specjalistę zadań. Kiedy jeszcze terapia może być nieskuteczna?

Czy psychoterapia zawsze jest skuteczna?

Zdarza się, że to właśnie uczestnictwo w psychoterapii uświadamia partnerom wagę problemu. Nieraz sytuację pogarsza upór jednego z partnerów i brak chęci współpracy. Często konieczność prowadzenia trudnych rozmów i analiz, zamiast przynieść rozwiązanie problemu, jeszcze bardziej go zaognia. Nieraz partnerzy postanawiają zakończyć związek w trakcie lub po zakończonej terapii. Sama skuteczność sesji zależy zarówno od pary, jak i od kompetencji terapeuty.

--- Artykuł sponsorowany ---