Giętarka do blachy – rodzaje
Pod pojęciem giętarki kryć może się wiele różnych urządzeń, ale pełniących taką samą funcję. To precyzyjne zginanie arkuszy blachy w ściśle określonym miejscu i pod zdefiniowanym wcześniej kątem. Maszyny mają różną budowę, co wynika m.in. z ich przeznaczenia i obsługiwanych gabarytów materiału roboczego. Najogólniejszy podział przedstawia się następująco:
-
Giętarki ręczne (manualne) – to najprostsze, i często najmniejsze urządzenia tego typu. Wykorzystywana jest tu siła mięśni operatora, ale dzięki zastosowanym mechanizmom, sprawność tych maszyn jest duża, co pozwala na obrabianie blach o grubości do 2 milimetrów.
-
Giętarki mechaniczne – napędzane elektrycznie, bądź w mocniejszych wersjach – hydraulicznie. Charakteryzują się wyśmienitymi parametrami, mogąc obrabiać arkusze o długości ponad 2 metrów i grubości nawet 8 milimetrów. Hydrauliczna giętarka do blachy to sprzęt stosowany do najcięższych zadań i blach różnego rodzaju.
-
Giętarki CNC – sterowane komputerowo. To rozwinięcie giętarek mechanicznych w których za prowadzenie materiału i ustawianie parametrów pracy odpowiadał operator bezpośrednio na stanowisku. Dzięki technologii CNC maszyna może zostać zaprogramowana wcześniej, i będzie wykonywać określony schemat pracy.
Zastosowania giętarek
We współczesnym przemyśle większość kluczowych branż korzysta z zalet, jakie oferują prasy krawędziowe. Produkcja elementów metalowych wykorzystywanych do tworzenia urządzeń codziennego użytku, mebli czy pojazdów – wszędzie tam stosuje się technikę gięcia krawędziowego, co pozwala na uzyskiwanie powtarzalnych rezultatów niskim kosztem.
Giętarka do blachy to narządzie, które stosuje się m.in. w branży samochodowej, do wytwarzania elementów karoserii a także podzespołów mechanicznych. Również przemysł lotniczy wykorzystuje zalety takich maszyn, a spektrum zastosowań jest znacznie szersze i obejmuje jeszcze sektor meblowy, rolniczy, medyczny czy budowlany. To właśnie giętarka jest używana w procesie produkcji np. płyt trapezowych czy stojaków i wsporników. Maszyna może zginać materiał, prostować i nadawać mu pożądany kształt.
Ręczna giętarka do blachy bywa stosowana także w małych warsztatach jako narzędzie do modelowania i naprawy przedmiotów wykonanych z metalu. Brak konieczności zasilania energią elektryczną i kompaktowe wymiary to zalety, które przyczyniły się do popularyzowania tych urządzeń.