Polisa na życie powinna chronić nasze życie – brzmi banalnie, jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele mamy dzisiaj możliwości. Rynek ubezpieczeniowy jest niezwykle bogaty w oferty, które możemy dowolnie dopasowywać do siebie. Na co zatem się zdecydować?
Indywidualna polisa na życie – podstawowe informacje
Podstawową funkcją ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie życia osoby ubezpieczonej. Oznacza to, że na wypadek jej śmierci – rodzina lub osoby wskazane w umowie otrzymują ustaloną kwotę odszkodowania.
Ochronę oczywiście można rozszerzyć i tutaj towarzystwa ubezpieczeniowe wręcz prześcigają się w możliwościach. Możemy zabezpieczyć się na wypadek zachorowania na astmę, cukrzycę czy boreliozę. Jeżeli obawiamy się choroby nowotworowej – wybierzmy umowę dodatkową dotyczącą raka. W przypadku, gdy długi czas w ciągu dnia spędzamy za kierownicą samochodu – warto zastanowić się nad ubezpieczeniem od wypadku komunikacyjnych. Możemy wybrać również rozszerzenie umowy dotyczące pogryzienia przez zwierzęta. Ubezpieczyć się mogą zarówno rowerzyści, jak i sportowcy – dzięki czemu otrzymać mogą wsparcie, pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji jak i zwrot kosztów poniesionych w wyniku naprawy sprzętu.
W polisie na życie najważniejsza jest suma ubezpieczenia. To od niej zależy, jak wysokie odszkodowanie dostaniemy z określonego tytułu oraz jaką maksymalną kwotę otrzymają nasi bliscy na wypadek naszej śmierci.
Warto zatem dokładnie zastanowić się nad tym, jaka kwota jest nam potrzebna. Dla części z nas wystarczająca będzie kwota 100 000 zł, dla innych z kolei 500 000 zł. Te kwoty podyktowane są zarówno naszymi możliwościami finansowymi, potrzebami, jak i zobowiązaniami finansowymi, jakie posiadamy.
Innej sumy ubezpieczenia potrzebować będzie osoba samotna, posiadająca dom oraz wysokie wynagrodzenie, innej z kolei mężczyzna, który jest głównym źródłem dochodu w rodzinie i który utrzymuje żonę oraz dwójkę małych dzieci.
Więcej na ten temat dowiemy się, sprawdzając ubezpieczenie na życie w www.ubezpieczeniaonline.pl.
Polisa rodzinna – na czym polega?
Możemy zdecydować się na szersze rozwiązanie – jeśli chcemy objąć ochronę nie tylko siebie, ale również współmałżonka, dzieci oraz rodziców lub teściów.
Ochronę możemy dowolnie spersonalizować – wiadomo, że innej ochrony będzie potrzebować dziecko w wieku szkolnym, aktywnie spędzające wolny czas, innej ochrony z kolei nasz teść, który przechodzi właśnie na emeryturę.
Polisa rodzinna to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ w ramach jednej składki możemy zapewnić ochronę kilku osobom. Nie trzeba zatem podpisywać kilku osobnych umów, pamiętać o kilku różnych terminach opłacania składek. Można mieć pewność, że najtańsze ubezpieczenie na życie, które znajdziesz na www.ubezpieczeniaonline.pl będzie dobrym rozwiązaniem.
Polisa posagowa – kapitał dla dziecka
Dla tych osób, które myślą o zabezpieczeniu przyszłości swojego dziecka –dobrym pomysłem będzie zakup polisy posagowej. Jest to polisa, którą możemy nabyć dla dziecka, gdy ukończy 1 rok życia, a maksymalny jej czas trwania – w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego – to 20 lub nawet 26 lat.
Przez cały czas trwania umowy opłacamy składki, które kierowane są na specjalne konto. Składki zapewniają dziecku ochronę, a w sytuacji, gdy osiągnie pełnoletność lub zakończy naukę – otrzyma uzbieraną sumę. Kwotę może przeznaczyć na dowolny cel – zakup mieszkania, opłacenia wymarzonych studiów, zakup samochodu lub rozwijanie swojego biznesu.
Zyskujemy wówczas pewność, że w momencie osiągnięcia dorosłości, będziemy mogli wesprzeć finansowo pierwsze dorosłe decyzje naszej pociechy. Jest to ważne głównie z tego względu, że nie mamy gwarancji, jak nasza sytuacja finansowa czy zawodowa będzie wyglądać za kilka lub kilkanaście lat.
Polisa inwestycyjna – ryzyko, ale i zysk
Możemy również zdecydować się na zakup polisy inwestycyjnej. Wówczas zyskujemy ochronę oraz możliwość zysku z części wpłacanej składki. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie boją się inwestycji oraz chcą pomnożyć swoje oszczędności.
Wysokość części składki, która zostanie zainwestowana – zależy od nas samych. W czasie trwania umowy możemy również zmienić decyzję o kwocie inwestowanej, możemy ją zwiększyć lub zmniejszyć.
Jak dobrze wybrać polisę na życie?
Nikt tak dobrze nie zna naszej sytuacji życiowej i finansowej jak my sami. Zatem tylko my jesteśmy w stanie podjąć najlepszą decyzję.
Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia?
-
Możliwości finansowe – ile miesięcznie jestem w stanie płacić za ubezpieczenie;
-
Wysokość zadłużenia;
-
Kogo chcemy objąć ochroną (siebie, dzieci czy całą rodzinę);
-
Stan naszego zdrowia;
-
Ryzyko zachorowania oraz wypadków;
-
Czy chcemy inwestować;
-
Jak długa umowa nas interesuje.
Gdy zastanowimy się nad tymi zagadnieniami, będzie nam zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję o tym, jaka polisa będzie nam potrzebna. To niezwykle ważne. Dlaczego? Ponieważ z ubezpieczycielem związujemy się umową na 5, 20 czy nawet 30 lat, warto by była to decyzja dobrze przemyślana, której za jakiś czas nie będziemy żałować (np. z powodu zbyt wysokiej sumy ubezpieczenia, która wpływa na wysoką składkę miesięczną). Im lepiej się zastanowimy, tym lepiej podejmiemy decyzję.