Prozdrowotne właściwości kurkuminy - o czym warto wiedzieć?
Przede wszystkim, substancja zawarta w kurkumie - kurkumina, wykazuje działania przeciwbólow oraz przeciwzapalne. Jednak bardzo istotne w kontekście zdrowia organizmu jest także fakt, że kurkumina jest silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki tlenowe. W związku z tym, posiada także właściwości przeciwnowotworowe, a także pozytywnie wpływa na układ nerwowy - w tym na mózg, którego chroni także przed wystąpieniem różnego rodzaju chorób tego ważnego narządu. Co ciekawe, to nie jedyna istotna część organizmu, na którą wpływa kurkumina.
Ma ona także pozytywny wpływ na układ krążenia oraz serce. Wszystko za sprawą wpływu na prawidłowe funkcjonowanie tzw. śródbłonka, którego uszkodzenie jest przyczyną wielu licznych dolegliwości związanych z sercem. Jako antyoksydant kurkumina ma także wpływ na opóźnianie procesów starzenia się całego organizmu, a także może regulować ciśnienie i pozytywnie wpływać na ogólną kondycję organizmu.
Co ciekawe, chcąc stosować kurkuminę w formie suplementu diety, zaleca się także stosowanie piperyny (pochodzącej z ziaren pieprzu czarnego), która jest w stanie zwiększyć wchłanialność kurkuminy aż o 2000%. Szukając suplementów diety tego typu, warto przyjrzeć się ofercie sklepu SFD, gdzie dostępne są preparaty zarówno z kurkuminą, jak i piperyną, a także wiele innych opcji.
Kurkumina w suplementacji na ochronę wątroby?
Warto także wspomnieć o tym, że kurkumina może być z powodzeniem wykorzystywana w suplementacji mającej na celu poprawę pracy wątroby. Warto chociażby wspomnieć o tym, że jest ona zalecana w profilaktyce, a także jako wsparcie w leczeniu wielu chorób nowotworowych, także tych związanych z wątrobą. To tylko podkreśla, jak szerokie i ważne zastosowanie dla tego organu ma kurkuma. Oczywiście może być ona wykorzystywana z powodzeniem także w wielu innych schorzeniach wątroby, trzustki lub innych dolegliwości trawiennych i nie tylko.
Jest to możliwe z uwagi na fakt, że kurkumina wpływa regulująco na pracę wątroby i chroni ją przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dodatkowo jako silny przeciwutleniacz, pomaga zwalczyć wolne rodniki tlenowe, które także działają negatywnie na funkcjonowanie i ogólną kondycję wątroby. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej kurkumina jest stosowana w tym celu. Suplementy na wątrobę mogą być skutecznym dla niej wsparciem, jednak nie należy zapominać o konsultacji ze specjalistą, aby nie narazić się na czasami bardzo groźne działania niepożądane.