Na czym polega praca przepływowego podgrzewacza wody?
Przepływowy podgrzewacz wody jest integralnym elementem instalacji c.w.u. Najczęściej występuje w kilku różnych wersjach, z których każda ma inną moc nominalną. Zasada działania podgrzewacza jest bardzo prosta. Po podłączeniu ogrzewacza do instalacji elektrycznej i otwarciu zaworu poboru (np. w umywalce, pod prysznicem) woda automatycznie jest ogrzewana do zadanej temperatury. Dzięki temu urządzenie nie pobiera energii niezbędnej do podtrzymania ciepła wewnątrz zbiornika (bojlera), ograniczając w ten sposób koszty zużycia wody. Podgrzewacz wyposażany jest często w specjalne systemy odkamieniające, które zapobiegają odkładaniu się kamienia.
Podstawowe cechy przepływowego podgrzewacza do c.w.u.
Zadaniem urządzenia jest podgrzanie wody do określonej temperatury. W tym celu wyposażono go w elektroniczny system sterowania mocą grzewczą, którego zakres pracy oscyluje najczęściej w granicach od 30 do 60 stopni Celsjusza. Obudowa podgrzewaczy jest zwykle wykonana z tworzywa ABS, które chroni ich wnętrze przed oddziaływaniami mechanicznymi. Przepływowy podgrzewacz wody posiada mosiężne króćce przyłączeniowe, które ułatwiają montaż instalacji wejściowej (woda zimna) i wyjściowej (woda ciepła). Każdy z nich oznaczony jest odpowiednim kolorem (czerwonym i niebieskim) ułatwiając w ten sposób podłączenie urządzenia do instalacji wodnej.
Montaż podgrzewacza - na co zwrócić uwagę?
Poszczególne warianty przepływowych podgrzewaczy c.w.u. różnią się między sobą mocą nominalną. Instalując je, warto pamiętać o istotnej zasadzie:
● podgrzewacz o mocy 7,5 kW jest odpowiedni maksymalnie dla dwóch punktów poboru, przy czym nie mogą one pracować jednocześnie,
● podgrzewacze o mocy 12 i 15 kW są odpowiednie dla instalacji, w których jednocześnie pracują 2 - 3 punkty poboru,
● podgrzewacze o mocy 18 i 21 kW są przeznaczone dla instalacji, w których pracuje jednocześnie 3 - 4 punktów poboru.
Wskazówki dotyczące używania podgrzewaczy
Trójfazowy, przepływowy podgrzewacz wody powinien być podłączony do źródła przez wykwalifikowanego elektryka. Urządzenia nie wolno włączać, gdy istnieje ryzyko, że w jego wnętrzu znajduje się lód. Należy również pamiętać, by po okresowym opróżnieniu go z wody odpowietrzyć znajdujący się w nim układ wymiennika.