Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 13:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:

Czy można zatruć się oparami z szamba?

Wciąż mnóstwo gospodarstw domowych w naszym kraju nie ma możliwości przyłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Jedynym rozwiązaniem w takich okolicznościach pozostają przydomowe oczyszczalnie ścieków lub tradycyjne szamba. Posiadacze tych ostatnich zastanawiają się często, czy szambo jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia oraz czy można zatruć się docierającymi z wnętrza oparami? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i odpowiadamy na najczęstsze pytania! Szambo to jedna z alternatyw dla gminnej sieci sanitarno-kanalizacyjnej, dzięki której można zadbać o prawidłowe odprowadzanie ścieków z posesji. Dotyczy to głównie domów jednorodzinnych, ale nie tylko, ponieważ tradycyjne szamba zakopuje się też na działkach rekreacyjnych itp. Jest to niezwykle uniwersalne, proste rozwiązanie, choć trzeba oczywiście zachować standardy i zasady bezpieczeństwa. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń?
  • 27.10.2023 12:31
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy można zatruć się oparami z szamba?

Czy gaz z szamba jest niebezpieczny?

Szambo jest zamkniętym zbiornikiem, którego głównym celem jest gromadzenie nieczystości ciekłych i stałych pochodzących z gospodarstwa domowego. Tego typu instalacja posiada bardzo prostą budowę, ale nie oznacza to bynajmniej, że jej użytkowanie nie wymaga od właściciela nieruchomości odpowiedniej wiedzy i zachowania pewnych reguł. Bardzo ważna jest bowiem odpowiednia konserwacja, a także kontrolowanie tego, czy nie dochodzi do tzw. cofki lub wydzielania się niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet zagrażających życiu oparów. Mowa o takich związkach tworzonych podczas rozkładu i fermentacji ścieków jak amoniak (NH3), siarkowodór (H2S) czy metan (CH4). W ekstremalnych przypadkach może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu, dlatego należy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zabezpieczyć się przed takim zagrożeniem.

Jakie są objawy zatrucia oparami szamba?

Każdy ze wspomnianych związków ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, a na szczególną uwagę zasługuje siarkowodór, który charakteryzuje się zapachem przypominającym zgniłe jaja. W przypadku niewielkiego zatrucia możemy doświadczyć bólu oraz zawrotów głowy, nudności, a nawet wymiotów, jak i podrażnienia nosa, gardła oraz oczu. Jeżeli stężenie tego związku w oparach pochodzących z szamba będzie wysokie, wśród objawów mogą pojawić się drgawki, duszności, silny kaszel, a w najgorszych przypadkach utrata przytomności. Wiele zależy od stężenia gazu, jak i czasu ekspozycji na niebezpieczne substancje. W najgorszych przypadkach może dojść nawet do śmierci.

W jaki sposób uniknąć zagrożenia?

To dlatego tak ważne jest to, aby już podczas montażu szamba dokładnie sprawdzić jego szczelność. Należy postawić na materiały i zabezpieczenia najwyższej jakości, a prace zlecić wykwalifikowanym specjalistom, którzy posiadają doświadczenie w tym zakresie. Podobnie w przypadku regularnego opróżniania zbiornika - zadanie to powinni wykonać wyłącznie fachowcy, przy użyciu sprzętu ochronnego. Jeżeli pojawiają się problemy z brakiem szczelności szamba lub rur, należy jak najszybciej dokonać niezbędnych prac naprawczych, a w przypadku nawracających kłopotów zastanowić się nad wymianą całej instalacji lub postawić na przydomowe oczyszczalnie ścieków.  

--- Artykuł sponsorowany ---