Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 13:29
Z OSTATNIEJ CHWILI:

Dobry start zbóż ozimych

Zboża ozime zdecydowanie dominują w strukturze zasiewów w Polsce. Wynika to z ich dość dużego potencjału plonowania, co przy odpowiednio dobranej agrotechnice, pozwala na osiągnięcie zadowalających rezultatów. W przypadku zbóż ozimych dużo uwagi poświęca się ich odchwaszczaniu, czy też wykonywanym w nich zabiegom grzybobójczym. Często pomijany jest za to zabieg zaprawiania, który jest pierwszym i zarazem bardzo ważnym zabiegiem.
  • 17.09.2024 06:10
  • Autor: Grupa tipmedia
Dobry start zbóż ozimych

Zaprawianie materiału siewnego

Podstawowym zabiegiem powinno być zaprawianie materiału siewnego. O ile nasiona zbóż ozimych, nabywane od sprawdzonych dostawców w stopniu kwalifikacji C1 lub w pokoleniu F1, są profesjonalnie zaprawione i zabezpieczone przed najważniejszymi chorobami, to w przypadku wykorzystania własnego materiału siewnego, zabieg ten jest często pomijany. 

W związku tym roślin od momentu siewu narażone są na choroby, których źródłem może być gleba lub porażony materiał siewny.

Eksperci firmy Osadkowski wskazują jednoznacznie na konieczność zaprawiania nasion zbóż ozimych przed siewem.

Zaprawa przeciwko chorobom

Niezależnie od gatunku zbóż, wszystkie one są narażone na zgorzel siewek. Jest to choroba powodowana przez grzyby z rodzaju Fusarium, które powszechnie występują w glebie. Są one sprawcami zgorzeli siewek wszystkich roślin uprawnych. Dlatego też nawet zachowanie prawidłowego zmianowania jedynie nieznacznie zmniejsza ryzyko występowania tej choroby. 

W zbożach ozimych równie groźną chorobą jest pleśń śniegowa powodowana również przez grzyby z rodzaju Fusarium. Do wystąpienia tej choroby niezbędne jest wystąpienie warunków sprzyjających, czyli dodatnich temperatur pod warstwą śniegu.

W przypadku zbóż ozimych wybrana zaprawa fungicydowa powinna bezwzględnie zabezpieczać przez wyżej wymienionymi chorobami. Inne choroby zwalczane przez zaprawianie nie są "uniwersalne" i występują na konkretnych gatunkach zbóż. Wybierając produkt do zaprawiania zbóż ozimych, warto zwrócić uwagę na spektrum zwalczanych chorób i pod ich kątem dobrać do gatunku.

Maksymalnie wykorzystać zaprawianie

Proces zaprawiania materiału siewnego zbóż ozimych powinien być maksymalnie wykorzystany, dlatego do zaprawy grzybobójczej zalecany jest dodatek dedykowanego nawozu donasiennego. Powinien zawierać on łatwo przyswajalne przez rośliny uprawne mikro i makroelementy. Ten wymóg spełnia produkt Seed Star, który będzie cennym uzupełnieniem zaprawy fungicydowej.

Do zaprawiania nasion można też wykorzystać Rootex, którego korzystne działanie na rośliny w fazie wchodów, znacznie przewyższa standardowy nawóz.

Materiał partnera