Brak środków na spłacanie zadłużenia - podstawa do złożenia wniosku
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości rozpocząć należy od tego, czy konsument dysponuje środkami na spłatę zadłużeń. Jeśli takich środków nie ma, to jasne jest to, że jest on niewypłacalny. Oczywiście ważną kwestią będzie też to, czy zła sytuacja finansowa konsumenta spowodowana jest rażącymi zaniedbaniami z jego strony, czy też długi pojawiły się w dużej mierze nie z jego winy. Jeśli ma się do czynienia z tą drugą opcją, wtedy działa to na korzyść zainteresowanego. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, a zaliczyć można do nich:
• chorobę,
• śmierć kogoś bliskiego,
• utratę pracy.
Upadłość konsumencka może być ogłoszona jednak nie przez każdą osobę – https://wmc.com.pl/. Musi to być osoba fizyczna, która posiada adres zamieszkania na terenie Polski. Poza tym taka osoba nie może prowadzić działalności gospodarczej, jeśli jest inaczej to o ogłoszeniu upadłości można po prostu zapomnieć. Oczywiście upadłość przeznaczona jest dla osób, które działają jawnie i przed windykatorami oraz sądem nie ujawniają żadnych ważnych informacji, np. o swoich dochodach finansowych. Dzięki temu ma się większe szanse na pozytywne rozpatrzenie swojego wniosku.
Nie można świadomie zwiększać swojego długu
Konsument, który ma w planach złożenie wniosku o upadłość konsumencką przed wizytą w sądzie powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki czemu jego wniosek z pewnością zostanie bardzo pozytywnie rozpatrzony przez sąd. Przede wszystkim upadłość konsumencka nie może być ogłoszona wtedy, gdy ktoś świadomie zwiększa swój dług, bo ma w planach jego umorzenie, właśnie na mocy takiej upadłości. Takie poczynania nie przyniosą jednak zainteresowanym niczego dobrego, ponieważ w ten sposób traci się wiarygodność w oczach sądu i można pożegnać się z pozytywnym zakończeniem swojej sprawy. Poza tym konsument powinien wzbraniać się przed wyprzedaniem swojego majątku, co również może działać na jego niekorzyść. Warto poczekać na zakończenie sprawy i dopiero potem podejmować jakieś poważne decyzje. Złożenie wniosku przy współpracy z adwokatem nie zajmuje wiele czasu, jednak trzeba pamiętać o tym, aby zawrzeć w nim wszystkie najważniejsze informacje, jednak prawnicy będą swoim klientom podpowiadać.
Wypełnienie wniosku o upadłość konsumencką
Upadłość konsumencka to proces bardzo złożony. Przy wypełnianiu wniosku o ogłoszenie upadłości trzeba zawrzeć w nim swoją historię zadłużenia. Najlepiej opisać ją bardzo dokładnie, aby sąd zapoznał się z historią danego konsumenta i mógł go zrozumieć. Oczywiście trzeba podać przyczyny, które doprowadziły do tego, że dana osoba aż tak bardzo się zadłużyła, aby upadłość konsumencka została ogłoszona bez żadnych problemów. Warto także zadbać o to, aby we wniosku znalazły się takie informacje jak:
• dane wierzycieli i kwoty, które im się należą wraz z wszystkimi datami,
• całkowity wykaz majątku konsumenta.
Tak sporządzony wniosek na pewno zostanie pozytywnie odebrany przez sąd, a konsument będzie miał duże szanse na to, że w jego przypadku upadłość konsumencka zostanie ogłoszona i część problemów zniknie. Trzeba jednak działać jawnie, niczego nie zatajać, dzięki czemu na pewno będzie się wiarygodniejszą osobą w oczach sędziego. Sąd podejmuje decyzję o umorzeniu części długów, sporządza plan spłaty pozostałych długów, a w niektórych przypadkach umarza cały dług.
Kancelaria Prawna WMC Wrocław
Radca prawny Jolanta Wolska
ul. Ruska 18/31, 50-079 Wrocław
Telefon: 733 555 333