Autokar ważna sprawa
Środek wykorzystywany do transportu odgrywa bardzo istotną rolę. Upewnijmy się, że naszą pociechę dowiezie na miejsce sprawdzony i doświadczony przewoźnik. To bardzo ważne, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci. Sprawdźmy, czy autokar ma klimatyzację, rozkładane fotele, WC, co szczególnie jest ważne w przypadku długich podróży związanych z obozami zagranicą. Ważne podczas wykupywania obozu jest także zapytanie się o planowaną trasę przewozu i połączenia antenowe. Te ostatnie polegają na dowiezieniu danego uczestnika z innego miasta do miejsca zbiórki za pomocą innego środka transportu, zazwyczaj PKP. W takim przypadku nasza pociecha będzie pod opieką konwojenta .
Jeśli nasze dziecko będzie korzystało z konwojenta to, upewnijmy się, że tą funkcje sprawują nieprzypadkowe osoby. Dobrze, jeżeli są to wychowawcy obozowi albo osoby sprawdzone, współpracujące z dana firmą przez długi czas. Konwojent ma swój identyfikator, imienną listę uczestników i bilety na przejazd. Jego zadanie to zapewnienie miejsca siedzącego i bezpieczeństwa w czasie podróży.
Czas i miejsce postoju
Postoje zazwyczaj są związane z czasem pracy kierowcy. Kierownik obozu, po skonsultowaniu z kierowcą informuje uczestników o planowanym najbliższym postoju. Dopytajmy o czas trwania postoju i ich ilość. Przykładowo, podczas transportu na miejsce obozu znajdujące się poza granicami naszego kraju, postoje powinny być co 3-4 godziny. Ważne, żeby w miarę możliwości organizowane były na parkingach z barem i toaletą. Ich czas powinien wynosić nie niej niż 15 minut.
Kontrola przez policję
Warto upewnić się, czy autokar będzie przed wyjazdem skontrolowany przez policje. W przypadku obozów organizowanych przez biura podróży to na jego pracowniku spoczywa obowiązek zgłoszenia środka transportu do kontroli. Pamiętajmy, że miejsce kontroli jest określane przez policję. Z tego względu niekiedy może być tak, że będzie inne niż miejsce zbiórki. Taka kontrola obejmuje nie tylko stan techniczny autokaru, ale także jego dokumenty i uprawnienia kierowcy oraz stan trzeźwości. Nie zapominajmy, że jako rodzice także możemy zgłosić kontrolę autokaru do odpowiednich służb.
Awaria autokaru
W miejscu, w którym wykupujemy obóz, warto dopytać się o sposób postępowania w nagłych przypadkach, takich jak awaria autokaru. Musimy mieć pewność, że nasze dziecko będzie miało zapewnione bezpieczeństwo i komfort.
Ograniczenia bagażu
To bardzo istotna kwestia w szczególności w przypadku „dosadzania” dziecka na trasie. Wyobraźmy sobie sytuację, w której nie mamy gdzie wstawić bagażu naszej pociechy. Przede wszystkim warto zadbać o rozsądne spakowanie walizki.
Finansowanie obozu
Chcemy nasze dziecko wysłać na obóz młodzieżowy, ale nie mamy odpowiednich funduszy na ten cel. Co zrobić w takiej sytuacji? Pomocna może się okazać szybka pożyczka oferowana przez instytucje pozabankowe jak Profi Credit. Pamiętajmy jednak, że szybka pożyczka wymaga spłaty. Z tego względu dokładnie przeanalizujmy, czy szybka pożyczka nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla posiadanego budżetu domowego.